zlato

Typy zlatých slitků

Existuje více než 30 druhů zlata baru cirkulující v regionálních trzích se zlatem na světě dnes. V hodnotovém vyjádření se nejvíce obchodované zlaté cihly – s největším připravený trh otevřený 24 hodin denně, pět dní v týdnu – jsou dobré dodání zlatých prutů kupoval a prodával prostřednictvím obchodníků, kteří pracují v Londýně.

Šedesát tři aktivní rafinerie zlato, vše pečlivě sledováni a schválené London Bullion Market Association, aby kolem 150.000 z těchto zlatých prutů 400-unce každý rok. To stojí za to některé 102 miliard $ v běžných cenách (Jan. ’13).

V menších, lokálních trzích se zlatem v Indii, Singapuru a na Středním východě, nejvíce obchodované zlato bar je „deset tola“ bar. Zřídka razítkem s pořadovým číslem a váží 3,75 oz (117 g) každý dva miliony těchto „TT“ zlatých prutů jsou odlity nebo raženy každý rok.

Nejpopulárnější zlato bar v Číně je „pět tael sušenka“ bar (6 oz; 187 g). Vyrobeno v Hongkongu, pět Tael zlaté pruty jsou schváleny a uznány čínské Gold & Silver cenných papírů, nyní v provozu téměř století.

Mimo Asii je nejpopulárnější zlato bar prodána soukromým investorům k osobnímu skladování je kilobar (1000 g; 32,15 unce). Více než jeden milion těchto zlatých prutů jsou vyráběny každý rok, nejčastěji ve Švýcarsku.

Vedoucí gold-bar rafinerie také obrovské množství jedna unce zlatých prutů každý rok – a stejně jako kilobar tyto zlaté pruty jsou široce propagovaný jako nákladově efektivní cesta ke zlatu investice.

Ale tyto menší zlaté pruty, ačkoli oni jsou levnější než zlaté mince, nepřijdou bez podstatných nedostatků.